Nowy komputer – składać samemu czy kupić gotowy?

Jeśli czytasz ten artykuł, to oznacza, że masz komputer. Masz też dostęp do internetu. Podobnie, jak większość ludzi w naszym kraju, bo domowy komputer na dobre rozgościł się w naszych domach i jest sprzętem równie zwyczajnym, jak lodówka czy telewizor.

Być może nawet nie pamiętasz czasów, kiedy posiadanie własnego komputera było rzadkością i powodem do chwalenia się przed znajomymi. A było to całkiem niedawno, wszak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych komputery znajdowały się raczej w biurach i instytucjach, a na domowy użytek posiadała je niewielka liczba osób. Dziś problemem nie jest kwestia pod tytułem „czy mieć komputer” tylko „jaki mieć komputer”, bo wymagania poszczególnych użytkowników są bardzo zróżnicowane. Oczekiwania te są uzależnione od przeznaczenia danego komputera. Innych parametrów sprzętowych będzie oczekiwał profesjonalny grafik komputerowy czy zapalony fan gier, a inne wystarczą komuś, kto zamierza wykorzystywać komputer jako nieco nowocześniejsza maszynę do pisania lub wręcz kalkulator.

Akceleracja

Pozostaje również kwestia, czy kupować całkowicie nowy komputer w salonie, czy też zdecydować się na komis z używanym sprzętem. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety, a wybór którejś z dostępnych opcji zależy między innymi od zasobności portfela klienta. Nowy komputer ma tę zaletę, że można przy pomocy profesjonalnego sprzedawcy dobrać wszystkie elementy zgodnie z własnymi potrzebami, natomiast w komisie dostaniemy już złożony sprzęt.

Rzecz jasna, dla osób posiadających odrobinę sprytu i wiedzy z dziedziny informatyki, dostępne jest trzecie rozwiązanie, a mianowicie samodzielne złożenie komputera z elementów dobranych zupełnie indywidualnie. Wtedy istnieje już niemal pełna dowolność, a użytkownik ma pełny wpływ za to, w jaki sposób jego komputer będzie działał i wyglądał. To rozwiązanie wyłącznie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, gdyż dla kompletnego laika dobranie wszystkich parametrów we właściwy sposób jest po prostu niewykonalne.

Author: Kuazs